به هفت اثر معماری و مجسمه‌سازی دوران باستان، عجایب هفت‌گانه گفته می‌شود. نام این هفت اثر در قرن دوم قبل از میلاد توسط انتیپاتر صیدایی» در یک کتاب ثبت شد. تمام عجایب هفت‌گانه در زمانی که نام آن‌ها در کتاب موردنظر ثبت شد، سالم بودند. هرم بزرگ جیزه، باغ‌های معلق بابل، معبد آرتمیس، تندیس زئوس، آرامگاه هالیکارناسوس، غول رودس و فانوس اسکندریه تشکیل‌دهنده عجایب هفت‌گانه جهان قدیم هستند.

۱. هرم بزرگ جیزه ؛ عجیب و پر راز و رمز

کاروان شتر در مقابل هرم بزرگ جیزه ؛ عجیب و پر راز و رمز

منبع عکس: daily news egypt، نام عکاس: نامشخص

هرم بزرگ جیزه را می‌توان به‌عنوان یکی از عجیب‌ترین و منحصربه‌فردترین سازه‌های جهان، آن هم جهان باستان (۲۵۶۰ سال قبل از میلاد) معرفی کرد. ساخت هرم بزرگ جیزه به دستور خوفو یا خئوپس آغاز شد و چیزی در حدود ۲۰ سال، طول کشید.

ارتفاع این هرم معادل ۱۴۶.۵ متر بوده و پوشش بیرونی هرم جیزه از سنگ آهک است؛ سنگ آهک در بازتاب نور آفتاب، نقش مهمی داشت و این مسئله باعث درخشش هرم در بیابان مصر می‌شود. مهم‌ترین مصالح مورد استفاده برای ساخت هرم جیزه را می‌توان بلوک‌های سنگی بزرگی دانست که وزن متوسط آن‌ها معادل ۲٫۵ تن است. هنگامی که سطح تجهیزات زمان ساخت هرم و کار عظیمی که انجام شده در نظر گرفته شود، واقعا مجذوب عظمت تلاش کارگرانی خواهید شد که باعث شدند نام هرم جیزه در آغاز لیست عجایب جهان قرار داشته باشد.

یکی دیگر از مسائل عجیب این هرم بزرگ مصر، قطعا سنگ گرانیت موجود در اتاق پادشاه خواهد بود که وزن آن معادل ۲۵ تا ۸۰ تن است؛ گفته می‌شود که این سنگ گرانیت از ۸۰۰ کیلومتر دورتر از مکان هرم جیزه، تهیه و حمل شده است. همچنین فضای داخل این هرم شامل بخش‌های مختلفی است که می‌توان در میان آن‌ها به اتاق ملکه، گالری بزرگ، حفره بزرگ و اتاق پادشاه اشاره کرد.

۲. باغ‌های معلق بابل

درختان نخل در طبقات باغهای معلق بابل

منبع عکس: national geografic

این اثر به دستور بخت‌النصر دوم و در حدود ۶۰۰ سال قبل از میلاد ساخته شده و یک هدیه از سوی او به همسرش، یعنی آمیتیس بوده است؛ همسر بخت‌النصر، شاهزاده ماد بود و پس از ازدواج به‌سمت بابل رفت؛ اما به‌دلیل تفاوت اقلیم (آب و هوای خشک بین‌النهرین) بیمار شد. در حقیقت بیماری آمیتیس به‌دلیل ترک دیار و آب‌وهوای فوق‌العاده محل تولدش بود که همین مسئله سبب شد تا بخت‌النصر به‌منظور بازگشت سلامتی آمیتیس، دستور ساخت باغ‌های معلق بابل را بدهد.

البته برخی از مورخان هم درباره وجود این باغ، تردید دارند؛ آن‌ها بر این باورند که وجود باغ‌های معلق بابل، نتیجه تخیل سربازان اسکندر مقدونی هنگام بازگشت از بابل به یونان بوده است. در حقیقت سربازان روایت‌های خود را برای هموطنان خود بیان کرده و شاعران هم از توصیف آن‌ها بهره برده و تصوراتی عجیب را به وجود آورند.

بخت‌النصر علاقه زیادی به ساخت بناهای عجیب داشت و همین مسئله هم به واقعیت داشتن باغ‌های معلق بابل، دامن می‌زند. با اینکه اطلاعات مختلفی توسط محققان پیرامون ابعاد این باغ ذکر شده، درمجموع می‌توان باغ‌های معلق بابل را یکی از باغ‌های شگفت‌انگیزی عنوان کرد که کوهی مصنوعی و سرسبز بوده است.

۳. معبد آرتمیس

ستون ها و سرستون های باقی انده از معبد آرتمیس

منبع عکس: found the world،  نام عکاس: نامشخص

معبد آرتمیس از مهم‌ترین و جذاب‌ترین عجایب هفت‌گانه قدیم است که به افتخار الهه آرتمیس و ۵۵۰ سال قبل از میلاد ساخته شد. این معبد در افسوس واقع در نزدیکی شهر ازمیر ترکیه قرار دارد. معبد آرتمیس دارای ۱۲۷ ستون ۱۸ متری است که در چهار ردیف کنار هم قرار داشتند. در مرکز معبد، مجسمه ۱۵ متری آرتمیس قرار داشت که از جنس طلا و عاج ساخته شده بود. همچنین این مجسمه توسط مشعل، همواره شعله‌ور و روشن بود.

در سال ۲۶۲، معبد آرتمیس در نتیجه حمله گات‌ها ویران شد و بقایای آن هم توسط مسیحیان به نابودی کشیده شد. بقایایی که در حال حاضر از معبد مشاهده می‌شود، فقط چند قسمت جداگانه از ستون‌ها در کنار یک ستون کامل است. دوازده ستون باقی‌مانده در ایاصوفیه شهر استانبول قرار دارند و این در حالی است که محراب و سایر مجسمه‌ها هم در لندن و در موزه بریتانیا، نگه‌داری می‌شوند.

۴. تندیس زئوس

پله های سنگی در مقابل تندیس زئوس

منبع عکس: yo go culture، نام عکاس: نامشخص

یکی دیگر از عجایب هفت‌گانه جهان قدیم که هرودوت (مورخ معروف یونان) در فهرست خود آورده است، تندیس زئوس است. این تندیس توسط فیدیاس، تندیس‌ساز بزرگ یونانی ساخته شد و توانست در زمره عجایب جهان هستی، نام خود را پرآوازه کند. زئوس، خدای یونانیان بوده و در المپیا، شهری مذهبی واقع در جنوب غربی یونان حضور داشت.

زئوس توسط یونانیان باستان به‌عنوان پادشاه خدایان پرستش می‌شد و در زمان‌هایی خاص هم جشن‌هایی به افتخار او برگزار می‌کردند. مسابقه‌های ورزشی مختلفی در طول این جشن‌ها برگزار می‌شود و اهمیت آن‌ها به حدی بود که جنگ‌ها متوقف می‌شد تا مردم بتوانند از نقاط مختلف برای حضور در مسابقات، راهی المپیا شوند.

تندیس زئوس که آن را در فهرست عجایب دنیای واقعی هم قرار داده است، ارتفاعی معادل ۱۳ متر داشت. افراد مختلفی همانند یکی از امپراطوران رومی، سعی در جابه‌جا کردن تندیس داشتند؛ اما موفق به انجام این کار نشدند. البته زله و عوامل مختلف دیگری در تخریب این بنا نقش داشتند و می‌توان گفت که هم‌اکنون از تندیس بزرگ و باشکوه زئوس، تنها خرابه‌هایی باقی مانده است.

۵. آرامگاه هالیکارناسوس

یقایای سنگی آرامگاه هالیکارناسوس

منبع عکس: wikiwand،  نام عکاس: نامشخص

در حال حاضر ویرانه‌های آرامگاه هالیکارناسوس در شهر بودروم ترکیه واقع شده و در سال‌های ۳۵۳ تا ۳۵۰ قبل از میلاد مسیح برای پادشاه کاریا و ساتراپ هخامنشیان ساخته شد. دلایل زیادی برای قرارگیری نام این آرامگاه در میان عجایب جهان قدیم وجود دارد که یکی از آن‌ها را می‌توان نوع معماری و ارتفاع ۴۵ متری بنا عنوان کرد. 

بر اساس اطلاعات موجود، هر منطقه به غیر از پادشاهان اصلی، فرمانروایانی داشت. آرتیمیس و مازولوس، زوج فرمانروایی بودند که فرمانروایی یونان و ترکیه کنونی را در زمان هخامنشیان بر عهده داشتند. اسناد تاریخی نشان می‌دهد که این دو در کنار هم به‌مدت ۲۴ سال، فرمانروایی کرده‌اند و جالب آن که در این مدت، آثار و مجسمه‌های زیاد و البته باشکوهی را بنا نهادند.

هنگامی که مازولوس از دنیا رفت، آرتیمیس از شدت ناراحتی زیاد، دستور داد تا بهترین معماران یونانی جمع شوند و بزرگ‌ترین آرامگاه جهان را برای او بنا کنند. آرامگاه هالیکارناسوس را می‌توان اثری جذاب از عشق آرتیمیس به همسرش هم به حساب آورد.

آرامگاه هالیکارناسوس به‌شکل مکعب ساخته شده و در هر ضلع آن هم ۱۰ ستون قرار گرفته است. طراحی جذاب این آرامگاه در کنار مجسمه‌هایی که ساخته شده‌اند، توانسته جذابیت آرامگاه را تا حد زیادی افزایش دهد. یکی از صحنه‌های جالبی را که در آرامگاه هالیکارناسوس مشاهده می‌شود، می‌توان صحنه‌هایی از جنگ میان آمازون و یونانی‌ها دانست؛ اما نکته جالب آن است که تمام جنگجویان، بانوان بوده‌اند. این آرامگاه به‌وسیله زله و البته حمله مسیحیان خشمگین رو به نابودی رفته است.

۶. غول رودس

غزوب خورشید و جای خالی غول رودس

منبع عکس: greece is، نام عکاس: نامشخص

غول رودس نام تندیس هلیوس یا همان خدای خورشید بود که در ورودی بندر شهر رودس واقع در یونان قرار داشت موضوع موقعیت مکانی سبب شد تا این تندیس به غول رودس مشهور شود. تاریخچه یونان باستان، پر از رمز و راز بوده و جذابیت‌های خاص خود را دارد. در حقیقت یونان باستان متشکل از ایالت‌های مختلف با قدرت محدود بود. برای نمونه جزیره رودس شامل سه ایالت دیگر با نام‌های کامیروس، یالیسوس و لیندوس بوده که پس از متحد شدن در سال ۴۰۸ قبل از میلاد، توانستند قلمرو قوی را به پایتختی رودس تشکیل دهند.

طبق اسناد تاریخی این شهر از نظر اقتصادی، قوی بود و حتی با مصر باستان هم مراودات تجاری داشت. در سال ۳۰۵ قبل از میلاد، شهر رودس توسط آنتیگونی‌های مقدونیه محاصره شد و قصد آن‌ها از بین بردن مراودات تجاری رودس بود؛ اما هرگز موفق به این کار نشدند و در نهایت با قرارداد صلح و برجای گذاشتن خسارت‌های شدید و جنگ‌افزارهای گران‌بها، رودس را ترک کردند.

مردم رودس با فروش غنیمت‌های گرفته شده، تندیسی عظیم را در ورودی شهر ساختند که احداث آن ۱۲ سال طول کشید؛ اما یادآور مقاومت و شکست‌ناپذیری آن‌ها بود. البته غول رودس به‌دلیل زمین‌لرزه‌ای شدید، شکست و نابود شد. یکی دیگر از ویژگی‌های غول رودس را می‌توان ارتفاع ۳۳ متری و جنس مرمر آن عنوان کرد. تندیس هلیوس در بازی God of War 2 هم سوژه داستان بود و این نشان از شهرت عظیم آن دارد.

۷. فانوس اسکندریه

نقاشی از آب و هوای طوفانی و فانوس اسکندریه

منبع عکس: ancient history encyclopedia، نام عکاس: نامشخص

کار ساخت این فانوس در قالب یک برج و به دستور اسکندر، آغاز شد و در زمان بطلمیوس دوم (جانشین اسکندر) به سرانجام رسید. یونانی‌ها ارتفاع فانوس اسکندریه را ۲۷۲ متر عنوان کرده‌اند و این در حالی است که ۱۰ قرن بعد و در زمان ورود اعراب به مصر، ارتفاع ویرانه‌های فانوس اسکندریه، ۱۶ متر اعلام شد. با ساخت این برج، رفت و آمدها به اسکندریه افزایش یافت و به مرور زمان به یک قطب اقتصادی تبدیل شد.

عجایب هفتگانه قدیمی

واکسن ایرانی کرونا به گروه دوم تزریق شد

چند نکته تغذیه ای برای پیشگیری از کرونا

هم ,رودس ,هرم ,عجایب ,تندیس ,آرامگاه ,و در ,قبل از ,منبع عکس ,عکاس نامشخص ,نام عکاس

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
یدکیو / ذغالیها / ولوزماجور / تارپودکارپت / کتیرو / دالمیکر / دانه روغنی / آیاسنشیال اویل / روسریگلی / اویلانجین / ایرانی بازی / یوپیاسمارکت / فیتپینو / فیشمیش / اوتو / بستسالمون / زیراندازآنلاین / دشتبهشت / آیرادیاتور / گلسوب / دکمه ساز / حصیریاب / چکش هیدرولیک / فریزرز / دکمه ساز / Arad Branding
پنگوئن خانم :) وبلاگ ارکیو دانستنی های امرزو دستگاه تصفیه آب شرکت کامپیوتری صنعتی آموزشی آسمان هفتم آموزش دفاع شخصی در اصفهان وبسایت امید یزدانی اطلاعاتی درباره درب ضد سرقت دختران باحال صورتی حسینیه فاطمیه کاخکی های مقیم تهران